יהלומים מעבדה מול יהלומים..

יהלומים סינטטיים מול יהלומים טבעיים: מה ההבדלים המרכזיים

יהלום הוא כנראה האבן היפה ביותר בטבע. לא סתם הוא הפך ברבות השנים לסימן הכר, לסמל סטטוס, למה שכל אחת עונדת לפחות פעם אחת בחיים. אם תביטו סביבכם כמעט ולא תמצאו בחורה מאורסת שלא עונדת יהלום גדול ונאה על אצבעה.

יהלום טבעי הוא יהלום שמחירו יכול להגיע גם למאות אלפי דולרים. מדובר על אבן נדירה, שנוצרה במעמקי האדמה לאורך כמעט שלושה מיליארדי שנים. אז מה הפלא שרבים מחליטים לוותר על רכישה של יהלום טבעי, יקר במיוחד ובורחים לרכוש יהלומים סינטטיים.

אנחנו יודעים, לא פעם, כאשר אנחנו מעמידים אותם אחד נגד השני, יהלומים סינטטיים מול יהלומים טבעיים , אנחנו עלולים לחשוב כי מדובר על יהלום מ- ‘זן נחות יותר’. אבל האמת היא שזה ממש לא נכון.

יהלומים מלאכותיים הם יהלומים אותם ניתן למצוא באיכות נמוכה במיוחד ויש כאלו אותם ניתן למצוא באיכות גבוהה מאוד מה שכמובן יקבל ביטוי גם במחיר. הרי בסופו של יום לא כל אחד יכול לעסוק בתחום שכדי לעסוק בו אתה צריך להיות ממש מקצוען.

אם אתם רוצים להבין מה ההבדל בין יהלומים סינטטיים ליהלומים שאינם כאלו, אנחנו מזמינים אתכם להמשיך לקרוא.

מה הם יהלומים טבעיים?
יהלומים טבעיים הם יהלומים שנוצרו בתוך האדמה. היהלום נוצר במעטפת החיצונית של כדור הארץ, על ידי התגבשות של פחמן בתהליך ארוך במיוחד. את מרבית היהלומים הטבעיים תוכלו למצוא בעיקר ביבשת אפריקה. יהלום טבעי עולה לא מעט. במקרים מסוימים אנחנו יכולים לראות יהלומים הנמכרים בעשרות מיליוני דולרים ברחבי העולם, עקב הקושי והמורכבות שיש במציאתם וליטושם לכדי תכשיט.

מה הם יהלומי מעבדה?
יהלומי מעבדה הם יהלומים שנוצרו מתוך הניסיון לשחזר את העבודה שהטבע ביצע לפנינו. כאשר החליטו בני האדם להמציא תהליך שישחזר את היווצרותם של יהלומים טבעיים, נוצרה מעין בוכנה, זאת אומרת, סוג של מכבש, שתפקידו היה להכניס פחם ללחץ גבוהה במיוחד, כזה המדמה שהייה במעמקי האדמה לאורך שלושה מיליארדי שנים, מה שמייצר יהלום.

את התהליך לא היה קל לשחזר בהתחלה. הרעיון כמובן להפיק יהלומים ללא הגבלה כבר היה במוחם של רבים לאורך שנים ארוכות, אבל רק בשנות החמישים הצליחו לייצר בפעם הראשונה יהלומים סינטטיים למכירה. מכיוון שבשנות החמישים ההפרש באיכות בין יהלומים טבעיים לכאלו שאינם היה ניכר, נוצר הרושם כי כאשר אנחנו מדברים על יהלומים סינטטיים אנחנו בהכרח מדברים על יהלומים לא איכותיים מספיק. אבל האמת היא שהיום המצב שונה באופן משמעותי. היום ניתן בהחלט למצוא יהלומי מעבדה איכותיים, כאלו שישנו את חוקי המשחק עבור כל תכשיט והצעת נישואין, שכן יהלומי מעבדה עולים הרבה פחות, באופן משמעותי, מיהלומים טבעיים. מה שהיה נחלתם של אנשי אצולה, הפך עם השנים לנחלת הכלל.

באיזה סוג יהלומים לבחור כמתנה?
כאשר אנחנו ניגשים לבחור טבעות יהלומי מעבדה להצעת נישואין למשל, או אם אנחנו מחפשים יהלומים סינטטיים ליצירה של כל תכשיט, אנחנו כמובן נתקלים שוב ושוב בשאלה הגורלית: איך לבחור נכון?

אז התשובה היא שכאשר אנחנו מדברים על מתנה, על יהלום המשובץ בתוך תכשיט, אנחנו לא ממש יכולים לעזור מעבר למסך המחשב. אתם אלו שיודעים לאיזו מטרה אתם רוכשים את היהלום ועבור מי. אנחנו כן נשמח כמובן לייעץ לאחר היכרות שיכולה להיעשות רק אחרי שראינו את התכשיט המדובר, דיברנו עם היהלומנים שלנו והבנו ביחד אתכם איזה יהלום מתאים עבורכם.

כי הרי כאשר אתם בוחרים יהלום טבעי או סינטטי אתם לא בוחרים את היהלום רק על פי האיכות והסטנדרטים הבין לאומיים שהוא עומד. אתם רוכשים פריט לו אתם מצרפים ערך סנטימנטלי, ערך משמעותי שיקבל תוקף משמעות עם מתן המתנה. כך שאנחנו בהחלט לא היינו רוצים פשוט לייעץ לכם במה לבחור בלי היכרות מעמיקה.

איך בוחרים יהלום מעבדה באופן מקצועי?
כשזה מגיע למקצועיות אנחנו בהחלט יכולים לעזור. מה שחשוב להבין הוא שגם אם הפרמטרים מעט שונים, גם כאן, כאשר בוחרים יהלום מלאכותי צריך להתייחס לכל אותם פרמטרים שמגדירים איכות של כל יהלום על פי סטנדרטים בין לאומיים.

כדי שלא תטעו, עשינו לכם בנושא רשימה קצרה:

– משקל: מחיר יהלומי מעבדה נקבע כמובן על ידי משקל. אבל, חשוב לזכור כי זה לא האלמנט המרכזי. המשקל אמנם משפיע על המחיר אבל מאוד יכול להיות שדווקא יהלום קטן יותר אבל עם איכות, דווקא הוא יעלה יותר. שימו לב כי את המשקל של היהלום מעבדה כמו גם היהלום הטבעי מודדים ב- קארט’. אמת מידה המיועדת לתחום זה בלבד.

– חיתוך: החיתוך של היהלום צריך להיעשות באופן מושלם. כזה שלא ייפגע באיכות של היהלום וישמור על הברק שלו. במבט חטוף על החיתוך תוכלו להבחין האם מי שייצר את היהלום הוא איש מקצוע המבין בתחום או חובבן.

– נצנוץ: אנחנו כמובן רוצים שהיהלום ינצנץ למרחקים. לכן, חשוב להשתמש בטכניקה ברמה גבוהה ובכלים מקצועיים כדי להגיע לרמת הברק אליה יכולים להגיע יהלומים מהטבע.

– צבע: הצבע של היהלום צריך להיות כמה שיותר בהיר על סף הכסוף. יהלום איכותי הוא כזה שבתהליך הייצור שלו הוא לא התגבש עם חומרים אחרים המשפיעים על הצבע.

כאמור, כאן הדגשנו את האלמנטים המקצועיים המשפיעים גם על מחיר היהלום וגם על האיכות שלו. כאשר רוכשים יהלום מלאכותי ברמה גבוהה קשה לזהות את ההבדל בינו ובין יהלום טבעי. אבל, כמו שציינו, הבחירה של היהלום הספציפי צריכה להיעשות על ידי טעם אישי תוך היוועצות באנשי מקצוע המבינים בתחום.

אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר ולבחור את היהלום שלכם.